Дата: 17 февраля 2013 в 22:33, Обновлено 2 октября 2018 в 13:44

Школа ў вёсцы Ялуцавічы пачала існаваць з 1928 года. Узвядзенне будынка школы пачалося ў 1965 годзе. Як базавая, школа функцыянуе з 1962 года. У ліку першых у рэспубліцы наша школа перайшла на кабінетную сістэму навучання. У 1993 годзе ў сувязі са змяншэннем колькасці дзяцей у мікрараёне паўстала неабходнасць аб’яднання двух школ: Дзяркацкай з Ялуцавіцкай. Школа стала функцыянаваць як сярэдняя і працавала на працягу 11 год. У 2004 годзе ў сувязі са скарачэннем колькасці вучняў школа зноў стала базавай. У 2007 годзе ўстанова ўрачыста адзначыла 40-гадовы юбілей. За 40 год існавання школа выпусціла каля 400 выпускнікоў з базавай адукацыяй.

На сённяшні дзень педагагічны калектыў установы адукацыі налічвае 14 чалавек. Сярэднюю спецыяльную адукацыю маюць 5 педагогаў, вышэйшую - 9. 12 настаўнікаў маюць вышэйшую і першую кваліфікацыйную катэгорыю, 1 - другую, 1-без катэгорыі (малады спецыяліст).

Сёння школу наведваюць 14 вучняў.
У раёне ўстанова вядома як школа фізкультурна-аздараўленчага кірунку, таму ўмацаванне і захаванне здароўя дзяцей – адзін з прыярытэтных накірункаў у рабоце.

Сёння адміністрацыя і калектыў ДУА “Навучальна-педагагічны комплекс Ялуцавіцкі дзіцячы сад-пачатковая школа” праводзяць мэтанакіраваную работу па ажыццяўленню дзяржаўнай палітыкі, выкананні стандартаў у сферы адукацыі, забеспячэнні больш якаснага ўзроўню ведаў школьнікаў праз далейшае павышэнне эфектыўнасці адукацыйна-выхаваўчага працэсу, развіццё дыферэнцыраваннага навучання, развіццё індывідуальных здольнасцей і творчай актыўнасці дзяцей на ўроках і ў пазаўрочны час.

Гимн

(на мотив песни О.Газманова «Москва, звонят колокола»)

1. Через войны, пожары, века
Звон малиновый в небо летит.
Слышен звон этот издалека,
Это школьный звонок нам звенит.
Школа - это основа основ,
Это мудрости чистый родник
С каждым выпуском учеников
Продолжается школьная жизнь.

Припев. Для нас звонят колокола,
Всех нас ждут новые дела,
И мы по золоту знамен
Напишем летопись времен.

2. Знаем мы, что достигли высот
Те, кто в школе учился моей.
И теперь наш с тобою черед,
Станем гордостью школы своей.
Велика наша школьная рать,
Педагогов закалка крепка,
Если будешь, ты, школа, стоять,
Не иссякнет науки река.

3. Посмотри, мой товарищ, опять,
На созвездие учителей,
Наша школа еще молода,
Мы вовек не состаримся с ней.
Пусть идет за весною весна,
Не погаснут ее маяки,
Ей сегодня опять не до сна,
Ждут за партами ученики.